7 ویژگی صندلی اداری ارگونومیک خوب

0
1969
7 ویژگی صندلی اداری ارگونومیک و استاندارد
7 ویژگی صندلی اداری ارگونومیک و استاندارد
زمان مطالعه: 4 دقیقه

هنگام خرید یک صندلی اداری ارگونومیک خوب از بازار، سردرگمی زیادی وجود دارد. برخی فروشندگان، این فکر را به شما القا میکنند که همه چیز تنها منحصر به ضخامت پشتی مخملی آن است، درحالی که دیگران، آن صندلی را ارگونومیک می­دانند که فقط دارای قابلیت تنظیم ارتفاع باشد. زمانی که یک فروشنده پیشنهاد اضافه نمودن بالشتک جداگانه را به صندلی برای پشتیبانی کمر می­دهد، باید با احتیاط عمل ­کنید. در حقیقت «ارگونومی» به راحتی، قابلیت تنظیم و جابه­ جایی مربوط است. در تجربه ­ی من به عنوان طراح و سامان ­دهنده­ دفاتر، 7 ویژگی برای یک صندلی اداری ارگونومیک خوب، وجود دارد.

1- دسته­ های دارای قابلیت تنظیم ارتفاع

این ویژگی، امکان پشتیبانی از آرنج­ ها و بازوهای شما را با تکیه­ به دسته­ ها، فراهم می­کند. با تراز کردن درست آرنج و در نتیجه مچ دست روی صفحه کلید کامپیوترتان، می­توان از بسیاری از آسیب های مچ و دست، جلوگیری کرد. البته امروزه صندلی های اداری وجود دارد که دسته آنها علاوه بر تنظیم ارتفاع، در حالت جلو و عقب و همچنین چپ یا راست هم حرکت می کند.

دسته قابل تنظیم صندلی اداری
دسته قابل تنظیم صندلی اداری

2- محل نشستن دارای قابلیت تنظیم ارتفاع

اغلب صندلی ­های میزکار، حداقل، این ویژگی را دارند؛ در غیر این صورت، این گونه صندلی را تنها برای استفاده­ های با مدت زمان کم در نظر داشته ­باشید. بار دیگر، رابطه­ ی ارتفاع محل نشستن صندلی و سطح کار با صفحه­ ی نمایشگر جهت جلوگیری از آسیبهای دراز مدت، لازم و ضروری است. اگر ارتفاع یک صندلی خیلی زیاد یا کم باشد، احتمال ناراحتی­ های گردن، مچ و پا وجود دارد.

نشیمن قابل تنظیم ارتفاع صندلی اداری
با کمک جک گازی به سادگی امکان تغییر ارتفاع یک صندلی اداری استاندارد وجود دارد.
  • عموما برای صندلی های اداری میز کار از جک های گازی با کورس 8 تا 12 سانتیمتر استفاده می شود.

3- چرخ ها

این مفهومی متداول است که یک صندلی برای جابه­ جایی آسان، باید روی چرخ قرار گیرد؛ اما آیا می­دانید که همه چرخ­ها به طور یکسان ساخته نشده ­اند؟ برخی چرخ­ ها برای سطوح سخت مانند چوب و کاشی و برخی دیگر برای فرش ساخته شده­ اند. اطمینان حاصل ­کنید که چرخ­ های صندلی شما مناسب کف محل کار شماست. به طور کلی، کف سخت نیازمند چرخ نرم­ تر است تا کشش بیشتری ایجاد کند. کف پوشیده ­شده از فرش، نیازمند چرخ سخت ­تر است تا مقاومت کمتری ایجاد شود.

چرخ صندلی اداری
چرخ صندلی اداری
  • چرخ های از نوع PU پر استفاده ترین نوع چرخ ها در صندلی های اداری بشمار می آیند، زیرا علاوه بر بی صدا بودن بر روی اکثر سطوح به آسانی حرکت می کنند.

4- محل نشستن کشویی

اغلب در فروشگاه­ های اصلی، این ویژگی را پیدا نخواهید کرد. با این حال، بیشتر خانم­ ها به صورت ویژه از آن سود می­برند. از آنجا که معمولا خانم­ ها پاهای کوتاه ­تری دارند، در نهایت ناچارند روی صندلی خود، متمایل به جلو بنشینند که این موضوع سبب میشود پشت آن­ها بدون تکیه ­گاه شود. با کشویی بودن محل نشستن، می­توان عمق محل نشستن را کوتاه کرده و بدین وسیله، حمایت بیشتری از ناحیه­ کمر ایجاد شود.

مکانیزم کشویی نشیمن صندلی اداری
با این مکانیزم می توانید به صورت مجزا نشیمن صندلی را عقب یا جلو کنید.

5- مکانیزم شیب چرخان

شیب چرخان (Swivel Tilt) این ویژگی امکان تغییر زاویه نشیمن و تکیه گاه صندلی را با نسبت یکسان محیا می سازد، به زبان ساده تر با فشردن دستگیره این مکانیزم می توان زاویه نشیمن و تکیه گاه را در حالت دلخواه قرار داد و سپس قفل کرد. اغلب آسیب­ های ستون فقرات زمانی رخ می دهد که به دفعات زیادی در یک حالت بد بر روی صندلی اداری بنشینیم. شیب چرخان (تیلت)، فشار ناحیه ­ی پشت را کاهش داده و امکان جابه­ جایی بیشتر مایعات بدن را فراهم می سازد.

مکانیزم تکیه گاه صندلی اداری
حالت تکیه گاه صندلی اداری با این مکانیزم به سادگی در زوایه مورد نظر شما قرار می گیرد.

6- تکیه ­گاه کمر

این مورد نیاز به تفکر ندارد؛ اما اطمینان حاصل­­ کنید که انحنا و شکل پشتی، تکیه ­گاهی را که شما به آن نیاز دارید، ارائه می­کند. بسیاری از صندلی­ها دارای تکیه­ گاه­ های قابل تنظیم هستند که یک مزیت اضافی به خصوص برای صندلی­ هایی است که چندین کاربر دارند.

پشتی قابل تنظیم صندلی اداری ارگونومیک
پشتی قابل تنظیم به شما این امکان را میدهد که به خوبی ان را مطابق با قوس کمر خود تنظیم کنید.

7- سبک ­وزن بودن

بسیاری از مردم احساس می­کنند صندلی­ های دارای پشتی مشبک مرسوم، احتمالا پشتیبانی خوبی ارائه نمی­کنند که ممکن است حقیقت داشته­ باشد. علاوه بر این، مواد سبک امکان جابه­ جایی آسان­تر را فراهم می­کند.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با ویژگی های اصلی یک صندلی اداری ارگونومیک و استاندارد آشنا کنیم. یک صندلی میزکار خوب، ارزان نیست؛ در عین حال نیاز به صرف هزینه ­ی زیادی نیز ندارد. ویژگی­ های دیگری که به خصوص در مبلمان اداری مهم اند، ظاهر و دوام پارچه است به گونه­ ای که به خوبی در تناسب با دکوراسیون اداری شما باشد. اگر فکر می­کنید که می­توانیم به شما جهت پیداکردن صندلی میزکار مناسب برای خانه و شرکت شما کمک کنیم، به ما اطلاع دهید.

منبع Langtondesigns

3.8/5 - (9 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید